E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwersto-en berstehen (D)rchapper de qch. (F)
Stammformen iwwerstinniwwerstee-tiwwerstan-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerstinn
duiwwerstee-s
hien/si,hatt/etiwwerstee-t
miriwwerstinn
diriwwerstit-t
siiwwerstinn
Prtrit
echiwwerstoung
duiwwerstoung-s
hien/si,hatt/etiwwerstoung
miriwwerstoung-en
diriwwerstoung-t
siiwwerstoung-en
Pass compos
echhunniwwerstan-en
duhuesiwwerstan-en
hien/si,hatt/ethuetiwwerstan-en
mirhunniwwerstan-en
dirhuttiwwerstan-en
sihunniwwerstan-en
Plus-que-parfait
echhatiwwerstan-en
duhasiwwerstan-en
hien/si,hatt/ethatiwwerstan-en
mirhateniwwerstan-en
dirhatiwwerstan-en
sihateniwwerstan-en
Futur I
echwäert iwwersto-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerstan-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echiwwersting
duiwwersting-s
hien/si,hatt/etiwwersting
miriwwersting-en
diriwwersting-t
siiwwersting-en
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwersto-en
dugéifsiwwersto-en
hien/si,hatt/etgéifiwwersto-en
mirgéifeniwwersto-en
dirgéiftiwwersto-en
sigéifeniwwersto-en
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerstan-en
duhssiwwerstan-en
hien/si,hatt/ethttiwwerstan-en
mirhtteniwwerstan-en
dirhttiwwerstan-en
sihtteniwwerstan-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwersti!
Plurieliwwerstit-t!
iwwerstan-en
iwwersto-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
agesto-en asto-enaussto-enbisto-enbesto-enbevirsto-enderbisto-endosto-endropsto-enduerchsto-ennnersto-enentsto-enfeststo-ennosto-enofsto-enopersto-en opsto-ensto-enusto-enversto-enzercksto-enzougesto-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles