E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

chiffr-éier-en beziffern (D)chiffrer (F)to number/ numeralize (E)
Stammformen chiffr-éier-enchiffr-éier-tchiffr-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echchiffr-éier-en
duchiffr-éier-s
hien/si,hatt/etchiffr-éier-t
mirchiffr-éier-en
dirchiffr-éier-t
sichiffr-éier-en
Passé composé
echhuchiffr-éier-t
duhueschiffr-éier-t
hien/si,hatt/ethuetchiffr-éier-t
mirhuchiffr-éier-t
dirhuttchiffr-éier-t
sihuchiffr-éier-t
Plus-que-parfait
echhatchiffr-éier-t
duhaschiffr-éier-t
hien/si,hatt/ethatchiffr-éier-t
mirhatechiffr-éier-t
dirhatchiffr-éier-t
sihatechiffr-éier-t
Futur I
echwäert chiffr-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert chiffr-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifchiffr-éier-en
dugéifschiffr-éier-en
hien/si,hatt/etgéifchiffr-éier-en
mirgéifechiffr-éier-en
dirgéiftchiffr-éier-en
sigéifechiffr-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättchiffr-éier-t
duhässchiffr-éier-t
hien/si,hatt/ethättchiffr-éier-t
mirhättechiffr-éier-t
dirhättchiffr-éier-t
sihättechiffr-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierchiffr-éier!
Plurielchiffr-éier-t!
chiffr-éier-t
chiffr-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
dechiffr-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles