E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

stolz-éier-en stolzieren (D)parader (F)
Stammformen stolz-éier-enstolz-éier-tstolz-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echstolz-éier-en
dustolz-éier-s
hien/si,hatt/etstolz-éier-t
mirstolz-éier-en
dirstolz-éier-t
sistolz-éier-en
Passé composé
echsistolz-éier-t
dubassstolz-éier-t
hien/si,hatt/etassstolz-éier-t
mirsistolz-éier-t
dirsiddstolz-éier-t
sisistolz-éier-t
Plus-que-parfait
echwarstolz-éier-t
duwaarsstolz-éier-t
hien/si,hatt/etwarstolz-éier-t
mirwarestolz-éier-t
dirwaartstolz-éier-t
siwarestolz-éier-t
Futur I
echwäert stolz-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert stolz-éier-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstolz-éier-en
dugéifsstolz-éier-en
hien/si,hatt/etgéifstolz-éier-en
mirgéifestolz-éier-en
dirgéiftstolz-éier-en
sigéifestolz-éier-en
Conditionnel Passé composé
echwierstolz-éier-t
duwiersstolz-éier-t
hien/si,hatt/etwierstolz-éier-t
mirwierestolz-éier-t
dirwiertstolz-éier-t
siwierestolz-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstolz-éier!
Plurielstolz-éier-t!
stolz-éier-t
stolz-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erastolz-éier-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles