E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

chloroforméieren chloroformieren (D)chloroformer (F)
Stammformen chloroforméierenchloroforméiertchloroforméiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echchloroforméieren
duchloroforméiers
hien/si,hatt/etchloroforméiert
mirchloroforméieren
dirchloroforméiert
sichloroforméieren
Passé composé
echhuchloroforméiert
duhueschloroforméiert
hien/si,hatt/ethuetchloroforméiert
mirhuchloroforméiert
dirhuttchloroforméiert
sihuchloroforméiert
Plus-que-parfait
echhatchloroforméiert
duhaschloroforméiert
hien/si,hatt/ethatchloroforméiert
mirhatechloroforméiert
dirhatchloroforméiert
sihatechloroforméiert
Futur I
echwäert chloroforméieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert chloroforméiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifchloroforméieren
dugéifschloroforméieren
hien/si,hatt/etgéifchloroforméieren
mirgéifechloroforméieren
dirgéiftchloroforméieren
sigéifechloroforméieren
Conditionnel Passé composé
echhättchloroforméiert
duhässchloroforméiert
hien/si,hatt/ethättchloroforméiert
mirhättechloroforméiert
dirhättchloroforméiert
sihättechloroforméiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierchloroforméier!
Plurielchloroforméiert!
chloroforméiert
chloroforméieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles