E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

straffen straffen (D)comprimer (F)
Stammformen straffenstrafftgestrafft
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echstraffen
dustraffs
hien/si,hatt/etstrafft
mirstraffen
dirstrafft
sistraffen
Pass compos
echhugestrafft
duhuesgestrafft
hien/si,hatt/ethuetgestrafft
mirhugestrafft
dirhuttgestrafft
sihugestrafft
Plus-que-parfait
echhatgestrafft
duhasgestrafft
hien/si,hatt/ethatgestrafft
mirhategestrafft
dirhatgestrafft
sihategestrafft
Futur I
echwäert straffen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gestrafft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstraffen
dugéifsstraffen
hien/si,hatt/etgéifstraffen
mirgéifestraffen
dirgéiftstraffen
sigéifestraffen
Conditionnel Pass compos
echhttgestrafft
duhssgestrafft
hien/si,hatt/ethttgestrafft
mirhättegestrafft
dirhttgestrafft
sihättegestrafft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstraff!
Plurielstrafft!
gestrafft
straffen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles