E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

duerchsträich-en durchstreichen (D)rayer, biffer (F)
Stammformen duerchsträich-ensträich-t duerchduerchge-strach
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsträich-en duerch
dusträich-s duerch
hien/si,hatt/etsträich-t duerch
mirsträich-en duerch
dirsträich-t duerch
sisträich-en duerch
Passé composé
echhunnduerchge-strach
duhuesduerchge-strach
hien/si,hatt/ethuetduerchge-strach
mirhunnduerchge-strach
dirhuttduerchge-strach
sihunnduerchge-strach
Plus-que-parfait
echhatduerchge-strach
duhasduerchge-strach
hien/si,hatt/ethatduerchge-strach
mirhatenduerchge-strach
dirhatduerchge-strach
sihatenduerchge-strach
Futur I
echwäert duerchsträich-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchge-strach hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchsträich-en
dugéifsduerchsträich-en
hien/si,hatt/etgéifduerchsträich-en
mirgéifenduerchsträich-en
dirgéiftduerchsträich-en
sigéifenduerchsträich-en
Conditionnel Passé composé
echhättduerchge-strach
duhässduerchge-strach
hien/si,hatt/ethättduerchge-strach
mirhättenduerchge-strach
dirhättduerchge-strach
sihättenduerchge-strach
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersträich duerch!
Plurielsträich-t duerch!
duerchge-strach
duerchsträich-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aussträich-enënnersträich-eneraussträich-enervirsträich-eniwwersträich-ensträich-enusträich-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles