E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

chôm-éier-en nicht arbeiten (D)chômer (F)
Stammformen chôm-éier-enchôm-éier-tchôm-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echchôm-éier-en
duchôm-éier-s
hien/si,hatt/etchôm-éier-t
mirchôm-éier-en
dirchôm-éier-t
sichôm-éier-en
Passé composé
echhuchôm-éier-t
duhueschôm-éier-t
hien/si,hatt/ethuetchôm-éier-t
mirhuchôm-éier-t
dirhuttchôm-éier-t
sihuchôm-éier-t
Plus-que-parfait
echhatchôm-éier-t
duhaschôm-éier-t
hien/si,hatt/ethatchôm-éier-t
mirhatechôm-éier-t
dirhatchôm-éier-t
sihatechôm-éier-t
Futur I
echwäert chôm-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert chôm-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifchôm-éier-en
dugéifschôm-éier-en
hien/si,hatt/etgéifchôm-éier-en
mirgéifechôm-éier-en
dirgéiftchôm-éier-en
sigéifechôm-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättchôm-éier-t
duhässchôm-éier-t
hien/si,hatt/ethättchôm-éier-t
mirhättechôm-éier-t
dirhättchôm-éier-t
sihättechôm-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierchôm-éier!
Plurielchôm-éier-t!
chôm-éier-t
chôm-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles