E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ervirsträich-en hervorstreichen (D)souligner, accentuer (F)
Stammformen ervirsträich-ensträich-t ervirervirge-strach
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ervir-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsträich-en ervir
dusträich-s ervir
hien/si,hatt/etsträich-t ervir
mirsträich-en ervir
dirsträich-t ervir
sisträich-en ervir
Passé composé
echhunnervirge-strach
duhueservirge-strach
hien/si,hatt/ethuetervirge-strach
mirhunnervirge-strach
dirhuttervirge-strach
sihunnervirge-strach
Plus-que-parfait
echhatervirge-strach
duhaservirge-strach
hien/si,hatt/ethatervirge-strach
mirhatenervirge-strach
dirhatervirge-strach
sihatenervirge-strach
Futur I
echwäert ervirsträich-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ervirge-strach hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifervirsträich-en
dugéifservirsträich-en
hien/si,hatt/etgéifervirsträich-en
mirgéifenervirsträich-en
dirgéiftervirsträich-en
sigéifenervirsträich-en
Conditionnel Passé composé
echhättervirge-strach
duhässervirge-strach
hien/si,hatt/ethättervirge-strach
mirhättenervirge-strach
dirhättervirge-strach
sihättenervirge-strach
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersträich ervir!
Plurielsträich-t ervir!
ervirge-strach
ervirsträich-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aussträich-enduerchsträich-enënnersträich-eneraussträich-eniwwersträich-ensträich-enusträich-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles