E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwersträichen
Stammformen iwwersträicheniwwersträichtiwwerstrach
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echiwwersträichen
duiwwersträichs
hien/si,hatt/etiwwersträicht
miriwwersträichen
diriwwersträicht
siiwwersträichen
Passé composé
echhunniwwerstrach
duhuesiwwerstrach
hien/si,hatt/ethuetiwwerstrach
mirhunniwwerstrach
dirhuttiwwerstrach
sihunniwwerstrach
Plus-que-parfait
echhatiwwerstrach
duhasiwwerstrach
hien/si,hatt/ethatiwwerstrach
mirhateniwwerstrach
dirhatiwwerstrach
sihateniwwerstrach
Futur I
echwäert iwwersträichen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerstrach hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwersträichen
dugéifsiwwersträichen
hien/si,hatt/etgéifiwwersträichen
mirgéifeniwwersträichen
dirgéiftiwwersträichen
sigéifeniwwersträichen
Conditionnel Passé composé
echhättiwwerstrach
duhässiwwerstrach
hien/si,hatt/ethättiwwerstrach
mirhätteniwwerstrach
dirhättiwwerstrach
sihätteniwwerstrach
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwersträich!
Plurieliwwersträicht!
iwwerstrach
iwwersträichen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aussträichenduerchsträichenënnersträicheneraussträichenervirsträichensträichenusträichen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles