E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwersträich-en
Stammformen iwwersträich-eniwwersträich-tiwwerstrach
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echiwwersträich-en
duiwwersträich-s
hien/si,hatt/etiwwersträich-t
miriwwersträich-en
diriwwersträich-t
siiwwersträich-en
Passé composé
echhunniwwerstrach
duhuesiwwerstrach
hien/si,hatt/ethuetiwwerstrach
mirhunniwwerstrach
dirhuttiwwerstrach
sihunniwwerstrach
Plus-que-parfait
echhatiwwerstrach
duhasiwwerstrach
hien/si,hatt/ethatiwwerstrach
mirhateniwwerstrach
dirhatiwwerstrach
sihateniwwerstrach
Futur I
echwäert iwwersträich-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerstrach hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwersträich-en
dugéifsiwwersträich-en
hien/si,hatt/etgéifiwwersträich-en
mirgéifeniwwersträich-en
dirgéiftiwwersträich-en
sigéifeniwwersträich-en
Conditionnel Passé composé
echhättiwwerstrach
duhässiwwerstrach
hien/si,hatt/ethättiwwerstrach
mirhätteniwwerstrach
dirhättiwwerstrach
sihätteniwwerstrach
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwersträich!
Plurieliwwersträich-t!
iwwerstrach
iwwersträich-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aussträich-enduerchsträich-enënnersträich-eneraussträich-enervirsträich-ensträich-enusträich-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles