E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

christianiséieren christianisieren (D)christianiser (F)to christianize (E)
Stammformen christianiséierenchristianiséiertchristianiséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echchristianiséieren
duchristianiséiers
hien/si,hatt/etchristianiséiert
mirchristianiséieren
dirchristianiséiert
sichristianiséieren
Passé composé
echhuchristianiséiert
duhueschristianiséiert
hien/si,hatt/ethuetchristianiséiert
mirhuchristianiséiert
dirhuttchristianiséiert
sihuchristianiséiert
Plus-que-parfait
echhatchristianiséiert
duhaschristianiséiert
hien/si,hatt/ethatchristianiséiert
mirhatechristianiséiert
dirhatchristianiséiert
sihatechristianiséiert
Futur I
echwäert christianiséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert christianiséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifchristianiséieren
dugéifschristianiséieren
hien/si,hatt/etgéifchristianiséieren
mirgéifechristianiséieren
dirgéiftchristianiséieren
sigéifechristianiséieren
Conditionnel Passé composé
echhättchristianiséiert
duhässchristianiséiert
hien/si,hatt/ethättchristianiséiert
mirhättechristianiséiert
dirhättchristianiséiert
sihättechristianiséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierchristianiséier!
Plurielchristianiséiert!
christianiséiert
christianiséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles