E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerstrapazéieren überbeanspruchen (D)surmener, surexploiter (F)
Stammformen iwwerstrapazéiereniwwerstrapazéiertiwwerstrapazéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echiwwerstrapazéieren
duiwwerstrapazéiers
hien/si,hatt/etiwwerstrapazéiert
miriwwerstrapazéieren
diriwwerstrapazéiert
siiwwerstrapazéieren
Passé composé
echhunniwwerstrapazéiert
duhuesiwwerstrapazéiert
hien/si,hatt/ethuetiwwerstrapazéiert
mirhunniwwerstrapazéiert
dirhuttiwwerstrapazéiert
sihunniwwerstrapazéiert
Plus-que-parfait
echhatiwwerstrapazéiert
duhasiwwerstrapazéiert
hien/si,hatt/ethatiwwerstrapazéiert
mirhateniwwerstrapazéiert
dirhatiwwerstrapazéiert
sihateniwwerstrapazéiert
Futur I
echwäert iwwerstrapazéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerstrapazéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerstrapazéieren
dugéifsiwwerstrapazéieren
hien/si,hatt/etgéifiwwerstrapazéieren
mirgéifeniwwerstrapazéieren
dirgéiftiwwerstrapazéieren
sigéifeniwwerstrapazéieren
Conditionnel Passé composé
echhättiwwerstrapazéiert
duhässiwwerstrapazéiert
hien/si,hatt/ethättiwwerstrapazéiert
mirhätteniwwerstrapazéiert
dirhättiwwerstrapazéiert
sihätteniwwerstrapazéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerstrapazéier!
Plurieliwwerstrapazéiert!
iwwerstrapazéiert
iwwerstrapazéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
strapazéieren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles