E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verchromen verchromen (D)chromer (F)to chrome (E)
Stammformen verchromenverchromtverchromt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverchromen
duverchroms
hien/si,hatt/etverchromt
mirverchromen
dirverchromt
siverchromen
Pass compos
echhuverchromt
duhuesverchromt
hien/si,hatt/ethuetverchromt
mirhuverchromt
dirhuttverchromt
sihuverchromt
Plus-que-parfait
echhatverchromt
duhasverchromt
hien/si,hatt/ethatverchromt
mirhateverchromt
dirhatverchromt
sihateverchromt
Futur I
echwäert verchromen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verchromt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverchromen
dugéifsverchromen
hien/si,hatt/etgéifverchromen
mirgéifeverchromen
dirgéiftverchromen
sigéifeverchromen
Conditionnel Pass compos
echhttverchromt
duhssverchromt
hien/si,hatt/ethttverchromt
mirhätteverchromt
dirhttverchromt
sihätteverchromt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverchrom!
Plurielverchromt!
verchromt
verchromen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles