E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verchrom-en verchromen (D)chromer (F)to chrome (E)
Stammformen verchrom-enverchrom-tverchrom-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverchrom-en
duverchrom-s
hien/si,hatt/etverchrom-t
mirverchrom-en
dirverchrom-t
siverchrom-en
Pass compos
echhuverchrom-t
duhuesverchrom-t
hien/si,hatt/ethuetverchrom-t
mirhuverchrom-t
dirhuttverchrom-t
sihuverchrom-t
Plus-que-parfait
echhatverchrom-t
duhasverchrom-t
hien/si,hatt/ethatverchrom-t
mirhateverchrom-t
dirhatverchrom-t
sihateverchrom-t
Futur I
echwäert verchrom-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verchrom-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverchrom-en
dugéifsverchrom-en
hien/si,hatt/etgéifverchrom-en
mirgéifeverchrom-en
dirgéiftverchrom-en
sigéifeverchrom-en
Conditionnel Pass compos
echhttverchrom-t
duhssverchrom-t
hien/si,hatt/ethttverchrom-t
mirhätteverchrom-t
dirhttverchrom-t
sihätteverchrom-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverchrom!
Plurielverchrom-t!
verchrom-t
verchrom-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles