E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

cibl-éier-en ansprechen, anvisieren (D)cibler, viser (F)to act (E)
Stammformen cibl-éier-encibl-éier-tcibl-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcibl-éier-en
ducibl-éier-s
hien/si,hatt/etcibl-éier-t
mircibl-éier-en
dircibl-éier-t
sicibl-éier-en
Passé composé
echhucibl-éier-t
duhuescibl-éier-t
hien/si,hatt/ethuetcibl-éier-t
mirhucibl-éier-t
dirhuttcibl-éier-t
sihucibl-éier-t
Plus-que-parfait
echhatcibl-éier-t
duhascibl-éier-t
hien/si,hatt/ethatcibl-éier-t
mirhatecibl-éier-t
dirhatcibl-éier-t
sihatecibl-éier-t
Futur I
echwäert cibl-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert cibl-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcibl-éier-en
dugéifscibl-éier-en
hien/si,hatt/etgéifcibl-éier-en
mirgéifecibl-éier-en
dirgéiftcibl-éier-en
sigéifecibl-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättcibl-éier-t
duhässcibl-éier-t
hien/si,hatt/ethättcibl-éier-t
mirhättecibl-éier-t
dirhättcibl-éier-t
sihättecibl-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercibl-éier!
Plurielcibl-éier-t!
cibl-éier-t
cibl-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles