E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erastréim-en hereinströmen (D)entrer (F)
Stammformen erastréim-enstréim-t eranerage-stréim-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echstréim-en eran
dustréim-s eran
hien/si,hatt/etstréim-t eran
mirstréim-en eran
dirstréim-t eran
sistréim-en eran
Passé composé
echsinnerage-stréim-t
dubasserage-stréim-t
hien/si,hatt/etasserage-stréim-t
mirsinnerage-stréim-t
dirsidderage-stréim-t
sisinnerage-stréim-t
Plus-que-parfait
echwarerage-stréim-t
duwaarserage-stréim-t
hien/si,hatt/etwarerage-stréim-t
mirwarenerage-stréim-t
dirwaarterage-stréim-t
siwarenerage-stréim-t
Futur I
echwäert erastréim-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erage-stréim-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferastréim-en
dugéifserastréim-en
hien/si,hatt/etgéiferastréim-en
mirgéifenerastréim-en
dirgéifterastréim-en
sigéifenerastréim-en
Conditionnel Passé composé
echwiererage-stréim-t
duwierserage-stréim-t
hien/si,hatt/etwiererage-stréim-t
mirwierenerage-stréim-t
dirwierterage-stréim-t
siwierenerage-stréim-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstréim eran!
Plurielstréim-t eran!
erage-stréim-t
erastréim-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
stréim-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles