E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

cicatriséieren vernarben (D)cicatriser (F)to scar over (E)
Stammformen cicatriséierencicatriséiertcicatriséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcicatriséieren
ducicatriséiers
hien/si,hatt/etcicatriséiert
mircicatriséieren
dircicatriséiert
sicicatriséieren
Passé composé
echhucicatriséiert
duhuescicatriséiert
hien/si,hatt/ethuetcicatriséiert
mirhucicatriséiert
dirhuttcicatriséiert
sihucicatriséiert
Plus-que-parfait
echhatcicatriséiert
duhascicatriséiert
hien/si,hatt/ethatcicatriséiert
mirhatecicatriséiert
dirhatcicatriséiert
sihatecicatriséiert
Futur I
echwäert cicatriséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert cicatriséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcicatriséieren
dugéifscicatriséieren
hien/si,hatt/etgéifcicatriséieren
mirgéifecicatriséieren
dirgéiftcicatriséieren
sigéifecicatriséieren
Conditionnel Passé composé
echhättcicatriséiert
duhässcicatriséiert
hien/si,hatt/ethättcicatriséiert
mirhättecicatriséiert
dirhättcicatriséiert
sihättecicatriséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercicatriséier!
Plurielcicatriséiert!
cicatriséiert
cicatriséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles