E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

cloisonn-éier-en etw. unterteilen (D) – cloisonner (F) – to classsify sth. (E)
Stammformen cloisonn-éier-encloisonn-éier-tcloisonn-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcloisonn-éier-en
ducloisonn-éier-s
hien/si,hatt/etcloisonn-éier-t
mircloisonn-éier-en
dircloisonn-éier-t
sicloisonn-éier-en
Passé composé
echhucloisonn-éier-t
duhuescloisonn-éier-t
hien/si,hatt/ethuetcloisonn-éier-t
mirhucloisonn-éier-t
dirhuttcloisonn-éier-t
sihucloisonn-éier-t
Plus-que-parfait
echhatcloisonn-éier-t
duhascloisonn-éier-t
hien/si,hatt/ethatcloisonn-éier-t
mirhatecloisonn-éier-t
dirhatcloisonn-éier-t
sihatecloisonn-éier-t
Futur I
echwäert cloisonn-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert cloisonn-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcloisonn-éier-en
dugéifscloisonn-éier-en
hien/si,hatt/etgéifcloisonn-éier-en
mirgéifecloisonn-éier-en
dirgéiftcloisonn-éier-en
sigéifecloisonn-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättcloisonn-éier-t
duhässcloisonn-éier-t
hien/si,hatt/ethättcloisonn-éier-t
mirhättecloisonn-éier-t
dirhättcloisonn-éier-t
sihättecloisonn-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercloisonn-éier!
Plurielcloisonn-éier-t!
cloisonn-éier-t
cloisonn-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles