E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

struewel-en strampeln (D)gigoter, pdaler (F)
Stammformen struewel-enstruewel-tge-struewel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echstruewel-en
dustruewel-s
hien/si,hatt/etstruewel-t
mirstruewel-en
dirstruewel-t
sistruewel-en
Pass compos
echhuge-struewel-t
duhuesge-struewel-t
hien/si,hatt/ethuetge-struewel-t
mirhuge-struewel-t
dirhuttge-struewel-t
sihuge-struewel-t
Plus-que-parfait
echhatge-struewel-t
duhasge-struewel-t
hien/si,hatt/ethatge-struewel-t
mirhatege-struewel-t
dirhatge-struewel-t
sihatege-struewel-t
Futur I
echwäert struewel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-struewel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstruewel-en
dugéifsstruewel-en
hien/si,hatt/etgéifstruewel-en
mirgéifestruewel-en
dirgéiftstruewel-en
sigéifestruewel-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-struewel-t
duhssge-struewel-t
hien/si,hatt/ethttge-struewel-t
mirhättege-struewel-t
dirhttge-struewel-t
sihättege-struewel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstruewel!
Plurielstruewel-t!
ge-struewel-t
struewel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles