E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

clôtur-éier-en etw. abschließen (D)clôturer (F)to finalize (E)
Stammformen clôtur-éier-enclôtur-éier-tclôtur-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echclôtur-éier-en
duclôtur-éier-s
hien/si,hatt/etclôtur-éier-t
mirclôtur-éier-en
dirclôtur-éier-t
siclôtur-éier-en
Passé composé
echhuclôtur-éier-t
duhuesclôtur-éier-t
hien/si,hatt/ethuetclôtur-éier-t
mirhuclôtur-éier-t
dirhuttclôtur-éier-t
sihuclôtur-éier-t
Plus-que-parfait
echhatclôtur-éier-t
duhasclôtur-éier-t
hien/si,hatt/ethatclôtur-éier-t
mirhateclôtur-éier-t
dirhatclôtur-éier-t
sihateclôtur-éier-t
Futur I
echwäert clôtur-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert clôtur-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifclôtur-éier-en
dugéifsclôtur-éier-en
hien/si,hatt/etgéifclôtur-éier-en
mirgéifeclôtur-éier-en
dirgéiftclôtur-éier-en
sigéifeclôtur-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättclôtur-éier-t
duhässclôtur-éier-t
hien/si,hatt/ethättclôtur-éier-t
mirhätteclôtur-éier-t
dirhättclôtur-éier-t
sihätteclôtur-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierclôtur-éier!
Plurielclôtur-éier-t!
clôtur-éier-t
clôtur-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles