E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

stuerksen starren, stieren (D)
Stammformen stuerksenstuerkstgestuerkst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten stierksen
Indikativ Aktiv
Prsent
echstuerksen
dustuerks
hien/si,hatt/etstuerkst
mirstuerksen
dirstuerkst
sistuerksen
Pass compos
echhugestuerkst
duhuesgestuerkst
hien/si,hatt/ethuetgestuerkst
mirhugestuerkst
dirhuttgestuerkst
sihugestuerkst
Plus-que-parfait
echhatgestuerkst
duhasgestuerkst
hien/si,hatt/ethatgestuerkst
mirhategestuerkst
dirhatgestuerkst
sihategestuerkst
Futur I
echwäert stuerksen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gestuerkst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifstuerksen
dugéifsstuerksen
hien/si,hatt/etgéifstuerksen
mirgéifestuerksen
dirgéiftstuerksen
sigéifestuerksen
Conditionnel Pass compos
echhttgestuerkst
duhssgestuerkst
hien/si,hatt/ethttgestuerkst
mirhättegestuerkst
dirhttgestuerkst
sihättegestuerkst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierstuerks!
Plurielstuerkst!
gestuerkst
stuerksen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles