E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

substituéieren ersetzen (D)subtituer (F)
Stammformen substituéierensubstituéiertsubstituéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsubstituéieren
dusubstituéiers
hien/si,hatt/etsubstituéiert
mirsubstituéieren
dirsubstituéiert
sisubstituéieren
Passé composé
echhusubstituéiert
duhuessubstituéiert
hien/si,hatt/ethuetsubstituéiert
mirhusubstituéiert
dirhuttsubstituéiert
sihusubstituéiert
Plus-que-parfait
echhatsubstituéiert
duhassubstituéiert
hien/si,hatt/ethatsubstituéiert
mirhatesubstituéiert
dirhatsubstituéiert
sihatesubstituéiert
Futur I
echwäert substituéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert substituéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsubstituéieren
dugéifssubstituéieren
hien/si,hatt/etgéifsubstituéieren
mirgéifesubstituéieren
dirgéiftsubstituéieren
sigéifesubstituéieren
Conditionnel Passé composé
echhättsubstituéiert
duhässsubstituéiert
hien/si,hatt/ethättsubstituéiert
mirhättesubstituéiert
dirhättsubstituéiert
sihättesubstituéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersubstituéier!
Plurielsubstituéiert!
substituéiert
substituéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles