E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

substitu-éier-en ersetzen (D)subtituer (F)
Stammformen substitu-éier-ensubstitu-éier-tsubstitu-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsubstitu-éier-en
dusubstitu-éier-s
hien/si,hatt/etsubstitu-éier-t
mirsubstitu-éier-en
dirsubstitu-éier-t
sisubstitu-éier-en
Passé composé
echhusubstitu-éier-t
duhuessubstitu-éier-t
hien/si,hatt/ethuetsubstitu-éier-t
mirhusubstitu-éier-t
dirhuttsubstitu-éier-t
sihusubstitu-éier-t
Plus-que-parfait
echhatsubstitu-éier-t
duhassubstitu-éier-t
hien/si,hatt/ethatsubstitu-éier-t
mirhatesubstitu-éier-t
dirhatsubstitu-éier-t
sihatesubstitu-éier-t
Futur I
echwäert substitu-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert substitu-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsubstitu-éier-en
dugéifssubstitu-éier-en
hien/si,hatt/etgéifsubstitu-éier-en
mirgéifesubstitu-éier-en
dirgéiftsubstitu-éier-en
sigéifesubstitu-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättsubstitu-éier-t
duhässsubstitu-éier-t
hien/si,hatt/ethättsubstitu-éier-t
mirhättesubstitu-éier-t
dirhättsubstitu-éier-t
sihättesubstitu-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersubstitu-éier!
Plurielsubstitu-éier-t!
substitu-éier-t
substitu-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles