E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

codéieren kodieren (D)coder (F)to code (E)
Stammformen codéierencodéiertcodéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcodéieren
ducodéiers
hien/si,hatt/etcodéiert
mircodéieren
dircodéiert
sicodéieren
Passé composé
echhucodéiert
duhuescodéiert
hien/si,hatt/ethuetcodéiert
mirhucodéiert
dirhuttcodéiert
sihucodéiert
Plus-que-parfait
echhatcodéiert
duhascodéiert
hien/si,hatt/ethatcodéiert
mirhatecodéiert
dirhatcodéiert
sihatecodéiert
Futur I
echwäert codéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert codéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcodéieren
dugéifscodéieren
hien/si,hatt/etgéifcodéieren
mirgéifecodéieren
dirgéiftcodéieren
sigéifecodéieren
Conditionnel Passé composé
echhättcodéiert
duhässcodéiert
hien/si,hatt/ethättcodéiert
mirhättecodéiert
dirhättcodéiert
sihättecodéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercodéier!
Plurielcodéiert!
codéiert
codéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles