E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ėmsuerg-en umsorgen (D)dorloter (F)
Stammformen ėmsuerg-ensuerg-t ėmėmge-suerg-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ėm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsuerg-en ėm
dusuerg-s ėm
hien/si,hatt/etsuerg-t ėm
mirsuerg-en ėm
dirsuerg-t ėm
sisuerg-en ėm
Passé composé
echhunnėmge-suerg-t
duhuesėmge-suerg-t
hien/si,hatt/ethuetėmge-suerg-t
mirhunnėmge-suerg-t
dirhuttėmge-suerg-t
sihunnėmge-suerg-t
Plus-que-parfait
echhatėmge-suerg-t
duhasėmge-suerg-t
hien/si,hatt/ethatėmge-suerg-t
mirhatenėmge-suerg-t
dirhatėmge-suerg-t
sihatenėmge-suerg-t
Futur I
echwäert ėmsuerg-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ėmge-suerg-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifėmsuerg-en
dugéifsėmsuerg-en
hien/si,hatt/etgéifėmsuerg-en
mirgéifenėmsuerg-en
dirgéiftėmsuerg-en
sigéifenėmsuerg-en
Conditionnel Passé composé
echhättėmge-suerg-t
duhässėmge-suerg-t
hien/si,hatt/ethättėmge-suerg-t
mirhättenėmge-suerg-t
dirhättėmge-suerg-t
sihättenėmge-suerg-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersuerg ėm!
Plurielsuerg-t ėm!
ėmge-suerg-t
ėmsuerg-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
besuerg-enentsuerg-ensuerg-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles