E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sühn-en sühnen (D)expier (F)
Stammformen sühn-ensühn-tge-sühn-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsühn-en
dusühn-s
hien/si,hatt/etsühn-t
mirsühn-en
dirsühn-t
sisühn-en
Passé composé
echhuge-sühn-t
duhuesge-sühn-t
hien/si,hatt/ethuetge-sühn-t
mirhuge-sühn-t
dirhuttge-sühn-t
sihuge-sühn-t
Plus-que-parfait
echhatge-sühn-t
duhasge-sühn-t
hien/si,hatt/ethatge-sühn-t
mirhatege-sühn-t
dirhatge-sühn-t
sihatege-sühn-t
Futur I
echwäert sühn-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-sühn-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsühn-en
dugéifssühn-en
hien/si,hatt/etgéifsühn-en
mirgéifesühn-en
dirgéiftsühn-en
sigéifesühn-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-sühn-t
duhässge-sühn-t
hien/si,hatt/ethättge-sühn-t
mirhättege-sühn-t
dirhättge-sühn-t
sihättege-sühn-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersühn!
Plurielsühn-t!
ge-sühn-t
sühn-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles