E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

supprim-éier-en abschaffen (D)abolir (F)
Stammformen supprim-éier-ensupprim-éier-tsupprim-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsupprim-éier-en
dusupprim-éier-s
hien/si,hatt/etsupprim-éier-t
mirsupprim-éier-en
dirsupprim-éier-t
sisupprim-éier-en
Passé composé
echhusupprim-éier-t
duhuessupprim-éier-t
hien/si,hatt/ethuetsupprim-éier-t
mirhusupprim-éier-t
dirhuttsupprim-éier-t
sihusupprim-éier-t
Plus-que-parfait
echhatsupprim-éier-t
duhassupprim-éier-t
hien/si,hatt/ethatsupprim-éier-t
mirhatesupprim-éier-t
dirhatsupprim-éier-t
sihatesupprim-éier-t
Futur I
echwäert supprim-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert supprim-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsupprim-éier-en
dugéifssupprim-éier-en
hien/si,hatt/etgéifsupprim-éier-en
mirgéifesupprim-éier-en
dirgéiftsupprim-éier-en
sigéifesupprim-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättsupprim-éier-t
duhässsupprim-éier-t
hien/si,hatt/ethättsupprim-éier-t
mirhättesupprim-éier-t
dirhättsupprim-éier-t
sihättesupprim-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersupprim-éier!
Plurielsupprim-éier-t!
supprim-éier-t
supprim-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles