E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

cofinanz-éier-en mitfinanzieren (D)cofinancer (F)to co- finance (E)
Stammformen cofinanz-éier-encofinanz-éier-tcofinanz-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcofinanz-éier-en
ducofinanz-éier-s
hien/si,hatt/etcofinanz-éier-t
mircofinanz-éier-en
dircofinanz-éier-t
sicofinanz-éier-en
Passé composé
echhucofinanz-éier-t
duhuescofinanz-éier-t
hien/si,hatt/ethuetcofinanz-éier-t
mirhucofinanz-éier-t
dirhuttcofinanz-éier-t
sihucofinanz-éier-t
Plus-que-parfait
echhatcofinanz-éier-t
duhascofinanz-éier-t
hien/si,hatt/ethatcofinanz-éier-t
mirhatecofinanz-éier-t
dirhatcofinanz-éier-t
sihatecofinanz-éier-t
Futur I
echwäert cofinanz-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert cofinanz-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcofinanz-éier-en
dugéifscofinanz-éier-en
hien/si,hatt/etgéifcofinanz-éier-en
mirgéifecofinanz-éier-en
dirgéiftcofinanz-éier-en
sigéifecofinanz-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättcofinanz-éier-t
duhässcofinanz-éier-t
hien/si,hatt/ethättcofinanz-éier-t
mirhättecofinanz-éier-t
dirhättcofinanz-éier-t
sihättecofinanz-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercofinanz-éier!
Plurielcofinanz-éier-t!
cofinanz-éier-t
cofinanz-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles