E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

synchronis-éier-en synchronisieren (D)synchroniser (F)
Stammformen synchronis-éier-ensynchronis-éier-tsynchronis-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsynchronis-éier-en
dusynchronis-éier-s
hien/si,hatt/etsynchronis-éier-t
mirsynchronis-éier-en
dirsynchronis-éier-t
sisynchronis-éier-en
Passé composé
echhusynchronis-éier-t
duhuessynchronis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetsynchronis-éier-t
mirhusynchronis-éier-t
dirhuttsynchronis-éier-t
sihusynchronis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatsynchronis-éier-t
duhassynchronis-éier-t
hien/si,hatt/ethatsynchronis-éier-t
mirhatesynchronis-éier-t
dirhatsynchronis-éier-t
sihatesynchronis-éier-t
Futur I
echwäert synchronis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert synchronis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsynchronis-éier-en
dugéifssynchronis-éier-en
hien/si,hatt/etgéifsynchronis-éier-en
mirgéifesynchronis-éier-en
dirgéiftsynchronis-éier-en
sigéifesynchronis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättsynchronis-éier-t
duhässsynchronis-éier-t
hien/si,hatt/ethättsynchronis-éier-t
mirhättesynchronis-éier-t
dirhättsynchronis-éier-t
sihättesynchronis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersynchronis-éier!
Plurielsynchronis-éier-t!
synchronis-éier-t
synchronis-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles