E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

symphatiséieren
Stammformen symphatiséierensymphatiséiertsymphatiséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echsymphatiséieren
dusymphatiséiers
hien/si,hatt/etsymphatiséiert
mirsymphatiséieren
dirsymphatiséiert
sisymphatiséieren
Passé composé
echhusymphatiséiert
duhuessymphatiséiert
hien/si,hatt/ethuetsymphatiséiert
mirhusymphatiséiert
dirhuttsymphatiséiert
sihusymphatiséiert
Plus-que-parfait
echhatsymphatiséiert
duhassymphatiséiert
hien/si,hatt/ethatsymphatiséiert
mirhatesymphatiséiert
dirhatsymphatiséiert
sihatesymphatiséiert
Futur I
echwäert symphatiséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert symphatiséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifsymphatiséieren
dugéifssymphatiséieren
hien/si,hatt/etgéifsymphatiséieren
mirgéifesymphatiséieren
dirgéiftsymphatiséieren
sigéifesymphatiséieren
Conditionnel Passé composé
echhättsymphatiséiert
duhässsymphatiséiert
hien/si,hatt/ethättsymphatiséiert
mirhättesymphatiséiert
dirhättsymphatiséiert
sihättesymphatiséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliersymphatiséier!
Plurielsymphatiséiert!
symphatiséiert
symphatiséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles