E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

cohabit-éier-en zusammen wohnen (D)cohabiter (F)
Stammformen cohabit-éier-encohabit-éier-tcohabit-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcohabit-éier-en
ducohabit-éier-s
hien/si,hatt/etcohabit-éier-t
mircohabit-éier-en
dircohabit-éier-t
sicohabit-éier-en
Passé composé
echhucohabit-éier-t
duhuescohabit-éier-t
hien/si,hatt/ethuetcohabit-éier-t
mirhucohabit-éier-t
dirhuttcohabit-éier-t
sihucohabit-éier-t
Plus-que-parfait
echhatcohabit-éier-t
duhascohabit-éier-t
hien/si,hatt/ethatcohabit-éier-t
mirhatecohabit-éier-t
dirhatcohabit-éier-t
sihatecohabit-éier-t
Futur I
echwäert cohabit-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert cohabit-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcohabit-éier-en
dugéifscohabit-éier-en
hien/si,hatt/etgéifcohabit-éier-en
mirgéifecohabit-éier-en
dirgéiftcohabit-éier-en
sigéifecohabit-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättcohabit-éier-t
duhässcohabit-éier-t
hien/si,hatt/ethättcohabit-éier-t
mirhättecohabit-éier-t
dirhättcohabit-éier-t
sihättecohabit-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercohabit-éier!
Plurielcohabit-éier-t!
cohabit-éier-t
cohabit-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles