E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

taaschten tasten (D)ttonner (F)
Stammformen taaschtentaaschtgetaascht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echtaaschten
dutaaschts
hien/si,hatt/ettaascht
mirtaaschten
dirtaascht
sitaaschten
Pass compos
echhugetaascht
duhuesgetaascht
hien/si,hatt/ethuetgetaascht
mirhugetaascht
dirhuttgetaascht
sihugetaascht
Plus-que-parfait
echhatgetaascht
duhasgetaascht
hien/si,hatt/ethatgetaascht
mirhategetaascht
dirhatgetaascht
sihategetaascht
Futur I
echwäert taaschten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert getaascht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftaaschten
dugéifstaaschten
hien/si,hatt/etgéiftaaschten
mirgéifentaaschten
dirgéifttaaschten
sigéifentaaschten
Conditionnel Pass compos
echhttgetaascht
duhssgetaascht
hien/si,hatt/ethttgetaascht
mirhättegetaascht
dirhttgetaascht
sihättegetaascht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertaascht!
Plurieltaascht!
getaascht
taaschten
Wuertbildungen/Präfigéierungen
betaaschteneruntaaschtenoftaaschten
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles