E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

taascht-en tasten (D)ttonner (F)
Stammformen taascht-entaasch-tge-taasch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echtaascht-en
dutaascht-s
hien/si,hatt/ettaasch-t
mirtaascht-en
dirtaasch-t
sitaascht-en
Pass compos
echhuge-taasch-t
duhuesge-taasch-t
hien/si,hatt/ethuetge-taasch-t
mirhuge-taasch-t
dirhuttge-taasch-t
sihuge-taasch-t
Plus-que-parfait
echhatge-taasch-t
duhasge-taasch-t
hien/si,hatt/ethatge-taasch-t
mirhatege-taasch-t
dirhatge-taasch-t
sihatege-taasch-t
Futur I
echwäert taascht-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-taasch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftaascht-en
dugéifstaascht-en
hien/si,hatt/etgéiftaascht-en
mirgéifentaascht-en
dirgéifttaascht-en
sigéifentaascht-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-taasch-t
duhssge-taasch-t
hien/si,hatt/ethttge-taasch-t
mirhättege-taasch-t
dirhttge-taasch-t
sihättege-taasch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertaascht!
Plurieltaasch-t!
ge-taasch-t
taascht-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
betaascht-eneruntaascht-enoftaascht-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles