E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

tabelléieren auflisten (D)lister (F)
Stammformen tabelléierentabelléierttabelléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtabelléieren
dutabelléiers
hien/si,hatt/ettabelléiert
mirtabelléieren
dirtabelléiert
sitabelléieren
Passé composé
echhunntabelléiert
duhuestabelléiert
hien/si,hatt/ethuettabelléiert
mirhunntabelléiert
dirhutttabelléiert
sihunntabelléiert
Plus-que-parfait
echhattabelléiert
duhastabelléiert
hien/si,hatt/ethattabelléiert
mirhatentabelléiert
dirhattabelléiert
sihatentabelléiert
Futur I
echwäert tabelléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert tabelléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftabelléieren
dugéifstabelléieren
hien/si,hatt/etgéiftabelléieren
mirgéifentabelléieren
dirgéifttabelléieren
sigéifentabelléieren
Conditionnel Passé composé
echhätttabelléiert
duhässtabelléiert
hien/si,hatt/ethätttabelléiert
mirhättentabelléiert
dirhätttabelléiert
sihättentabelléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertabelléier!
Plurieltabelléiert!
tabelléiert
tabelléieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles