E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

tabuiséieren tabuisieren (D)tabouiser (F)
Stammformen tabuiséierentabuiséierttabuiséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtabuiséieren
dutabuiséiers
hien/si,hatt/ettabuiséiert
mirtabuiséieren
dirtabuiséiert
sitabuiséieren
Passé composé
echhunntabuiséiert
duhuestabuiséiert
hien/si,hatt/ethuettabuiséiert
mirhunntabuiséiert
dirhutttabuiséiert
sihunntabuiséiert
Plus-que-parfait
echhattabuiséiert
duhastabuiséiert
hien/si,hatt/ethattabuiséiert
mirhatentabuiséiert
dirhattabuiséiert
sihatentabuiséiert
Futur I
echwäert tabuiséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert tabuiséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftabuiséieren
dugéifstabuiséieren
hien/si,hatt/etgéiftabuiséieren
mirgéifentabuiséieren
dirgéifttabuiséieren
sigéifentabuiséieren
Conditionnel Passé composé
echhätttabuiséiert
duhässtabuiséiert
hien/si,hatt/ethätttabuiséiert
mirhättentabuiséiert
dirhätttabuiséiert
sihättentabuiséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertabuiséier!
Plurieltabuiséiert!
tabuiséiert
tabuiséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles