E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

täisselen ohne Ziel gehen, herumschlendern (D)
Stammformen täisselentäisseltgetäisselt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtäisselen
dutäissels
hien/si,hatt/ettäisselt
mirtäisselen
dirtäisselt
sitäisselen
Passé composé
echsigetäisselt
dubassgetäisselt
hien/si,hatt/etassgetäisselt
mirsigetäisselt
dirsiddgetäisselt
sisigetäisselt
Plus-que-parfait
echwargetäisselt
duwaarsgetäisselt
hien/si,hatt/etwargetäisselt
mirwaregetäisselt
dirwaartgetäisselt
siwaregetäisselt
Futur I
echwäert täisselen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert getäisselt sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftäisselen
dugéifstäisselen
hien/si,hatt/etgéiftäisselen
mirgéifentäisselen
dirgéifttäisselen
sigéifentäisselen
Conditionnel Passé composé
echwiergetäisselt
duwiersgetäisselt
hien/si,hatt/etwiergetäisselt
mirwieregetäisselt
dirwiertgetäisselt
siwieregetäisselt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertäissel!
Plurieltäisselt!
getäisselt
täisselen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles