E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

talonn-éier-en verfolgen, auf den Fersen sein (D) – talonner (F)
Stammformen talonn-éier-entalonn-éier-ttalonn-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtalonn-éier-en
dutalonn-éier-s
hien/si,hatt/ettalonn-éier-t
mirtalonn-éier-en
dirtalonn-éier-t
sitalonn-éier-en
Passé composé
echhunntalonn-éier-t
duhuestalonn-éier-t
hien/si,hatt/ethuettalonn-éier-t
mirhunntalonn-éier-t
dirhutttalonn-éier-t
sihunntalonn-éier-t
Plus-que-parfait
echhattalonn-éier-t
duhastalonn-éier-t
hien/si,hatt/ethattalonn-éier-t
mirhatentalonn-éier-t
dirhattalonn-éier-t
sihatentalonn-éier-t
Futur I
echwäert talonn-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert talonn-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftalonn-éier-en
dugéifstalonn-éier-en
hien/si,hatt/etgéiftalonn-éier-en
mirgéifentalonn-éier-en
dirgéifttalonn-éier-en
sigéifentalonn-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhätttalonn-éier-t
duhässtalonn-éier-t
hien/si,hatt/ethätttalonn-éier-t
mirhättentalonn-éier-t
dirhätttalonn-éier-t
sihättentalonn-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertalonn-éier!
Plurieltalonn-éier-t!
talonn-éier-t
talonn-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles