E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

tapiss-éier-en tapezieren (D)tapisser (F)
Stammformen tapiss-éier-entapiss-éier-ttapiss-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtapiss-éier-en
dutapiss-éier-s
hien/si,hatt/ettapiss-éier-t
mirtapiss-éier-en
dirtapiss-éier-t
sitapiss-éier-en
Passé composé
echhunntapiss-éier-t
duhuestapiss-éier-t
hien/si,hatt/ethuettapiss-éier-t
mirhunntapiss-éier-t
dirhutttapiss-éier-t
sihunntapiss-éier-t
Plus-que-parfait
echhattapiss-éier-t
duhastapiss-éier-t
hien/si,hatt/ethattapiss-éier-t
mirhatentapiss-éier-t
dirhattapiss-éier-t
sihatentapiss-éier-t
Futur I
echwäert tapiss-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert tapiss-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftapiss-éier-en
dugéifstapiss-éier-en
hien/si,hatt/etgéiftapiss-éier-en
mirgéifentapiss-éier-en
dirgéifttapiss-éier-en
sigéifentapiss-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhätttapiss-éier-t
duhässtapiss-éier-t
hien/si,hatt/ethätttapiss-éier-t
mirhättentapiss-éier-t
dirhätttapiss-éier-t
sihättentapiss-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertapiss-éier!
Plurieltapiss-éier-t!
tapiss-éier-t
tapiss-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles