E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

taréieren gewichten (D)évaluer (F)
Stammformen taréierentaréierttaréiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtaréieren
dutaréiers
hien/si,hatt/ettaréiert
mirtaréieren
dirtaréiert
sitaréieren
Passé composé
echhunntaréiert
duhuestaréiert
hien/si,hatt/ethuettaréiert
mirhunntaréiert
dirhutttaréiert
sihunntaréiert
Plus-que-parfait
echhattaréiert
duhastaréiert
hien/si,hatt/ethattaréiert
mirhatentaréiert
dirhattaréiert
sihatentaréiert
Futur I
echwäert taréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert taréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftaréieren
dugéifstaréieren
hien/si,hatt/etgéiftaréieren
mirgéifentaréieren
dirgéifttaréieren
sigéifentaréieren
Conditionnel Passé composé
echhätttaréiert
duhässtaréiert
hien/si,hatt/ethätttaréiert
mirhättentaréiert
dirhätttaréiert
sihättentaréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertaréier!
Plurieltaréiert!
taréiert
taréieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles