E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

tariféieren berechnen (D)calculer (F)
Stammformen tariféierentariféierttariféiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtariféieren
dutariféiers
hien/si,hatt/ettariféiert
mirtariféieren
dirtariféiert
sitariféieren
Passé composé
echhunntariféiert
duhuestariféiert
hien/si,hatt/ethuettariféiert
mirhunntariféiert
dirhutttariféiert
sihunntariféiert
Plus-que-parfait
echhattariféiert
duhastariféiert
hien/si,hatt/ethattariféiert
mirhatentariféiert
dirhattariféiert
sihatentariféiert
Futur I
echwäert tariféieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert tariféiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftariféieren
dugéifstariféieren
hien/si,hatt/etgéiftariféieren
mirgéifentariféieren
dirgéifttariféieren
sigéifentariféieren
Conditionnel Passé composé
echhätttariféiert
duhässtariféiert
hien/si,hatt/ethätttariféiert
mirhättentariféiert
dirhätttariféiert
sihättentariféiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertariféier!
Plurieltariféiert!
tariféiert
tariféieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles