E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

tässelen legen, verstauen, stapeln (D)déposer (F)
Stammformen tässelentässeltgetässelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtässelen
dutässels
hien/si,hatt/ettässelt
mirtässelen
dirtässelt
sitässelen
Passé composé
echhugetässelt
duhuesgetässelt
hien/si,hatt/ethuetgetässelt
mirhugetässelt
dirhuttgetässelt
sihugetässelt
Plus-que-parfait
echhatgetässelt
duhasgetässelt
hien/si,hatt/ethatgetässelt
mirhategetässelt
dirhatgetässelt
sihategetässelt
Futur I
echwäert tässelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert getässelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftässelen
dugéifstässelen
hien/si,hatt/etgéiftässelen
mirgéifentässelen
dirgéifttässelen
sigéifentässelen
Conditionnel Passé composé
echhättgetässelt
duhässgetässelt
hien/si,hatt/ethättgetässelt
mirhättegetässelt
dirhättgetässelt
sihättegetässelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertässel!
Plurieltässelt!
getässelt
tässelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
zoutässelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles