E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

tätowéieren tätowieren (D)tatouer (F)
Stammformen tätowéierentätowéierttätowéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtätowéieren
dutätowéiers
hien/si,hatt/ettätowéiert
mirtätowéieren
dirtätowéiert
sitätowéieren
Passé composé
echhunntätowéiert
duhuestätowéiert
hien/si,hatt/ethuettätowéiert
mirhunntätowéiert
dirhutttätowéiert
sihunntätowéiert
Plus-que-parfait
echhattätowéiert
duhastätowéiert
hien/si,hatt/ethattätowéiert
mirhatentätowéiert
dirhattätowéiert
sihatentätowéiert
Futur I
echwäert tätowéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert tätowéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftätowéieren
dugéifstätowéieren
hien/si,hatt/etgéiftätowéieren
mirgéifentätowéieren
dirgéifttätowéieren
sigéifentätowéieren
Conditionnel Passé composé
echhätttätowéiert
duhässtätowéiert
hien/si,hatt/ethätttätowéiert
mirhättentätowéiert
dirhätttätowéiert
sihättentätowéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertätowéier!
Plurieltätowéiert!
tätowéiert
tätowéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles