E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mtauschen umtauschen (D)changer (F)
Stammformen mtauschentauscht mmgetosch
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echtauschen m
dutauschs m
hien/si,hatt/ettauscht m
mirtauschen m
dirtauscht m
sitauschen m
Pass compos
echhunnmgetosch
duhuesmgetosch
hien/si,hatt/ethuetmgetosch
mirhunnmgetosch
dirhuttmgetosch
sihunnmgetosch
Plus-que-parfait
echhatmgetosch
duhasmgetosch
hien/si,hatt/ethatmgetosch
mirhatenmgetosch
dirhatmgetosch
sihatenmgetosch
Futur I
echwäert mtauschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mgetosch hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmtauschen
dugéifsmtauschen
hien/si,hatt/etgéifmtauschen
mirgéifenmtauschen
dirgéiftmtauschen
sigéifenmtauschen
Conditionnel Pass compos
echhttmgetosch
duhssmgetosch
hien/si,hatt/ethttmgetosch
mirhttenmgetosch
dirhttmgetosch
sihttenmgetosch
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertausch m!
Plurieltauscht m!
mgetosch
mtauschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
austauschentauschen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles