E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ėmtausch-en umtauschen (D)échanger (F)
Stammformen ėmtausch-entausch-t ėmėmge-tosch
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ėm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtausch-en ėm
dutausch-s ėm
hien/si,hatt/ettausch-t ėm
mirtausch-en ėm
dirtausch-t ėm
sitausch-en ėm
Passé composé
echhunnėmge-tosch
duhuesėmge-tosch
hien/si,hatt/ethuetėmge-tosch
mirhunnėmge-tosch
dirhuttėmge-tosch
sihunnėmge-tosch
Plus-que-parfait
echhatėmge-tosch
duhasėmge-tosch
hien/si,hatt/ethatėmge-tosch
mirhatenėmge-tosch
dirhatėmge-tosch
sihatenėmge-tosch
Futur I
echwäert ėmtausch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ėmge-tosch hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifėmtausch-en
dugéifsėmtausch-en
hien/si,hatt/etgéifėmtausch-en
mirgéifenėmtausch-en
dirgéiftėmtausch-en
sigéifenėmtausch-en
Conditionnel Passé composé
echhättėmge-tosch
duhässėmge-tosch
hien/si,hatt/ethättėmge-tosch
mirhättenėmge-tosch
dirhättėmge-tosch
sihättenėmge-tosch
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertausch ėm!
Plurieltausch-t ėm!
ėmge-tosch
ėmtausch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
austausch-entausch-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles