E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

tauschen tauschen (D)changer (F)
Stammformen tauschentauschtgetosch
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echtauschen
dutauschs
hien/si,hatt/ettauscht
mirtauschen
dirtauscht
sitauschen
Pass compos
echhugetosch
duhuesgetosch
hien/si,hatt/ethuetgetosch
mirhugetosch
dirhuttgetosch
sihugetosch
Plus-que-parfait
echhatgetosch
duhasgetosch
hien/si,hatt/ethatgetosch
mirhategetosch
dirhatgetosch
sihategetosch
Futur I
echwäert tauschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert getosch hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftauschen
dugéifstauschen
hien/si,hatt/etgéiftauschen
mirgéifentauschen
dirgéifttauschen
sigéifentauschen
Conditionnel Pass compos
echhttgetosch
duhssgetosch
hien/si,hatt/ethttgetosch
mirhättegetosch
dirhttgetosch
sihättegetosch
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertausch!
Plurieltauscht!
getosch
tauschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
austauschenmtauschen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles