E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

tausch-en tauschen (D)changer (F)
Stammformen tausch-entausch-tge-tosch
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echtausch-en
dutausch-s
hien/si,hatt/ettausch-t
mirtausch-en
dirtausch-t
sitausch-en
Pass compos
echhuge-tosch
duhuesge-tosch
hien/si,hatt/ethuetge-tosch
mirhuge-tosch
dirhuttge-tosch
sihuge-tosch
Plus-que-parfait
echhatge-tosch
duhasge-tosch
hien/si,hatt/ethatge-tosch
mirhatege-tosch
dirhatge-tosch
sihatege-tosch
Futur I
echwäert tausch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-tosch hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftausch-en
dugéifstausch-en
hien/si,hatt/etgéiftausch-en
mirgéifentausch-en
dirgéifttausch-en
sigéifentausch-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-tosch
duhssge-tosch
hien/si,hatt/ethttge-tosch
mirhättege-tosch
dirhttge-tosch
sihättege-tosch
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertausch!
Plurieltausch-t!
ge-tosch
tausch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
austausch-enmtausch-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles