E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

täuschen täuschen (D)faire illusion, berner (F)
Stammformen täuschentäuschtgetäuscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtäuschen
dutäuschs
hien/si,hatt/ettäuscht
mirtäuschen
dirtäuscht
sitäuscht
Passé composé
echhugetäuscht
duhuesgetäuscht
hien/si,hatt/ethuetgetäuscht
mirhugetäuscht
dirhuttgetäuscht
sihugetäuscht
Plus-que-parfait
echhatgetäuscht
duhasgetäuscht
hien/si,hatt/ethatgetäuscht
mirhategetäuscht
dirhatgetäuscht
sihategetäuscht
Futur I
echwäert täuschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert getäuscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftäuschen
dugéifstäuschen
hien/si,hatt/etgéiftäuschen
mirgéifentäuschen
dirgéifttäuschen
sigéifentäuschen
Conditionnel Passé composé
echhättgetäuscht
duhässgetäuscht
hien/si,hatt/ethättgetäuscht
mirhättegetäuscht
dirhättgetäuscht
sihättegetäuscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertäusch!
Plurieltäuscht!
getäuscht
täuschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
enttäuschenvirtäuschen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles