E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

täusch-en täuschen (D)faire illusion, berner (F)
Stammformen täusch-entäusch-tge-täusch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtäusch-en
dutäusch-s
hien/si,hatt/ettäusch-t
mirtäusch-en
dirtäusch-t
sitäusch-t
Passé composé
echhuge-täusch-t
duhuesge-täusch-t
hien/si,hatt/ethuetge-täusch-t
mirhuge-täusch-t
dirhuttge-täusch-t
sihuge-täusch-t
Plus-que-parfait
echhatge-täusch-t
duhasge-täusch-t
hien/si,hatt/ethatge-täusch-t
mirhatege-täusch-t
dirhatge-täusch-t
sihatege-täusch-t
Futur I
echwäert täusch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-täusch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftäusch-en
dugéifstäusch-en
hien/si,hatt/etgéiftäusch-en
mirgéifentäusch-en
dirgéifttäusch-en
sigéifentäusch-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-täusch-t
duhässge-täusch-t
hien/si,hatt/ethättge-täusch-t
mirhättege-täusch-t
dirhättge-täusch-t
sihättege-täusch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertäusch!
Plurieltäusch-t!
ge-täusch-t
täusch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
enttäusch-envirtäusch-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles