E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

tax-éier-en taxen (D)taxer (F)
Stammformen tax-éier-entax-éier-ttax-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtax-éier-en
dutax-éier-s
hien/si,hatt/ettax-éier-t
mirtax-éier-en
dirtax-éier-t
sitax-éier-en
Passé composé
echhunntax-éier-t
duhuestax-éier-t
hien/si,hatt/ethuettax-éier-t
mirhunntax-éier-t
dirhutttax-éier-t
sihunntax-éier-t
Plus-que-parfait
echhattax-éier-t
duhastax-éier-t
hien/si,hatt/ethattax-éier-t
mirhatentax-éier-t
dirhattax-éier-t
sihatentax-éier-t
Futur I
echwäert tax-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert tax-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftax-éier-en
dugéifstax-éier-en
hien/si,hatt/etgéiftax-éier-en
mirgéifentax-éier-en
dirgéifttax-éier-en
sigéifentax-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhätttax-éier-t
duhässtax-éier-t
hien/si,hatt/ethätttax-éier-t
mirhättentax-éier-t
dirhätttax-éier-t
sihättentax-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertax-éier!
Plurieltax-éier-t!
tax-éier-t
tax-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles