E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

compléieren
Stammformen compléierencompléiertcompléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcompléieren
ducompléiers
hien/si,hatt/etcompléiert
mircompléieren
dircompléiert
sicompléieren
Passé composé
echhucompléiert
duhuescompléiert
hien/si,hatt/ethuetcompléiert
mirhucompléiert
dirhuttcompléiert
sihucompléiert
Plus-que-parfait
echhatcompléiert
duhascompléiert
hien/si,hatt/ethatcompléiert
mirhatecompléiert
dirhatcompléiert
sihatecompléiert
Futur I
echwäert compléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert compléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcompléieren
dugéifscompléieren
hien/si,hatt/etgéifcompléieren
mirgéifecompléieren
dirgéiftcompléieren
sigéifecompléieren
Conditionnel Passé composé
echhättcompléiert
duhässcompléiert
hien/si,hatt/ethättcompléiert
mirhättecompléiert
dirhättcompléiert
sihättecompléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercompléier!
Plurielcompléiert!
compléiert
compléieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles